20 Mayıs 2016 Cuma

Stokastik (Stochastic Oscillator) nedir, nasıl kullanılır?

   Stochastic Oscillator George Lane tarafından geliştirilmiştir.Gelecekteki fiyatların, önceki kapanış fiyatlarına yakın seviyelerden oluşacağını öngörerek teknik analiz yapılmasını sağlayan bir indikatördür.

   Belirlenen periyot içerisinde, fiyatlar yükseliş eğiliminde iken, aynı periyodun geçmiş verilerindeki fiyatların, kapanış seviyelerinin yukarısına doğru kapatma eğiliminde olacağını gösterir. Aynı şekilde, fiyatlar düşüş eğiliminde iken, aynı periyodun geçmiş verilerindeki fiyatların, kapanış fiyatlarına yakın bir seviyede olacağı öngörüsünde bulunmaktadır.


   RSI göstergesinde olduğu gibi, 0-100 arasındaki seviyeler yorumlanarak tahminde bulunulur.


Stochastic Oscillator’ün Özellikleri


   20 ile 80 fiyatların belirlenen aşırı alım ve aşırı satım bölgeleridir. Bu aralıktaki fiyatlamalar grafik üzerinde bazı çizgiler kullanılarak gösterilmektedir. İlki %K çizgisi ve ikincisi %D çizgisidir.


  • %K çizgisi; kesiksiz, düz bir çizgi halinde gösterilmektedir.Ana eğri olarak yavaşlatılmış %K eğrisi kullanılmaktadır.
  • %D çizgisi; kesik çizgi halinde gösterilmektedir. Daha çok sinyal çizgisi olarak anılmaktadır.MT4 platformda hazır olarak %K zaman aralığı 5, yavaşlama 3, %D aralık 3 olarak seçilmiştir.


%K eğrisini aşağıdaki formül yardımı ile hesaplayabiliriz.

%K= 100 * (SGKF - ED) / (EY-ED)


Burada eğer period olarak son 5 günlük süreyi dikkate almışsak, 
  • SGKF : Son günkü kapanış fiyatı 
  • ED : Fiyatın son 5 gün içindeki en düşük değeri 
  • EY : Fiyatın son 5 gün içindeki en yüksek değeri

  • %K eğrisinin belli bir periyod için hesaplanan hareketli ortalamasına Yavaşlatılmış %K eğrisi ise denir.
  • Yavaşlatılmış %K eğrisinin belli bir periyod için hareketli ortalamasına ise .%D eğrisi denir.


Stochastic Oscillator’ün Yorumlanması;   En son günün kapanış fiyatı, son 5 gün içindeki en yüksek değere daha yakınsa fiyatların yükseleceğine, tersi durumda fiyatların düşeceğine işaret eder.


   Belirlenen zaman aralığı içinde takip edilen 80 değerinin üzerinde oluşan harekette, aşırı alımlar nedeniyle Satış’a dönebileceği, 20’nin altındaki değerde ise aşırı satışlar nedeniyle Alış’a dönebileceğini göstermektedir.

   Fiyat ve grafik üzerindeki uyumsuzluklar yine RSI’de olduğu gibi sinyal özelliği taşımaktadır. Örneğin fiyatlar yükselirken, gösterge düşüş gösteriyorsa, fiyatlar trendin tersi yönde hareket edecek anlamına gelir.


stokastik gösterge

  Belirtilen zaman aralığında çok sayıda sinyal üreteceği ve yatay piyasada olumlu bir etki yaratmadığı için, göstergeyi bir süre takip edip kendimize göre en uygun zaman aralığını belirlemekte fayda vardır.


   Aynı şekilde tüm piyasalarda teknik analiz yaparken, tek bir indikatöre bağlı kalınmamalı, birkaç göstergeden hareketin yönü hakkında sağlama yapılarak, temel faktörlerde atlanmadan veriler takip edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder