21 Haziran 2016 Salı

Merkez bankası faiz kararları


   Merkez bankası faiz kararları forex'te işlem yaparken en fazla takip edilen verilerden bir tanesidir.Ülkelerin ekonomik aktivitelerini dengede tutmak için uyguladığı politikalardan biri olan faiz kararları pariteler üzerinde birebir etki sağlamaktadır.Türkiye’de uygulanan faiz kararları, alt bant, üst bant nedir, faiz koridoru ne anlama geliyor bu yazımızda değineceğiz.

Faiz kararları;  bir ülke para biriminin fiyat istikrarını sağlamak amacıyla borç alma yada borç verme araçlarına uyguladığı dolanımdaki parayı etkileyen maliyet ve kazanç politikasıdır.

   Merkez bankası faiz kararlarını uygularken enflasyon, arz, talep dengesini dikkate almaktadır.Bunun dışında siyasi nedenler ve global bakış açısı da faiz kararlarını etkilemektedir.Merkez bankaları, ülkenin ihracat ve ithalat hacmini istenen seviyeye getirmek için, dış ülke politikalarını da göz önünde bulundurarak karar alabilmektedir.

   Merkez bankası faiz kararlarını, önceden ilan edilmiş bir takvim çerçevesinde yapılan aylık toplantılarda almaktadır.

faiz kararları

Faiz koridoru

Bir ülke merkez bankasının likidite fazlası veya eksiğini temin etmek amacıyla bankalara uyguladığı borç alma ve borç verme faiz oranları arasındaki farkı temsil eder. 

Faiz koridorunun alt bandı - Borç alma faiz oranı;

Elinde likidite fazlası olan bankaların mevduatını değerlendirmek amacıyla merkez bankasına vermesi karşılığında almayı kabul ettiği faiz oranıdır.TCMB’nin en iyi günlerde dahi bu oranın altında bir faiz uygulamayacağım ifadesidir.
Gecelik borçlanma faizi olarakta adlandırılan alt bant ile TCMB, ikincil piyasada oluşan kısa vadeli faiz oranlarını, döviz kurlarını ve kredilerin büyüme hızını etkileyebilmektedir.
Bugün için geçerli olan borç alma faiz oranı 7,25%’tir.

Faiz koridorunun üst bandı - Borç verme faiz oranı;

Likidite ihtiyacı olan bir bankanın, merkez bankasından mevduat alması karşılığında ödemeyi kabul ettiği faiz oranıdır. TCMB’nin en kötü günlerde dahi bu oranın üstünde bir faiz uygulamayacağım ifadesidir.
Bugün için geçerli olan gecelik borç verme faiz oranı 9,5%’tur.

1 hafta vadeli repo faiz oranı-Politika faizi;

TCMB 1 hafta vadeli repo ihalesi açıyor.Fon ihtiyacı olan bankalar ellerindeki tahvil ve bonoları merkez bankasına verip, karşılığında para alıyorlar ve 1 hafta sonunda parayı iade edip, kağıtlarını geri alıyorlar.
Politika faizinin yükselmesi, bankalar için daha fazla maliyete neden olduğu için, dengelemek amaçlı kendi faiz oranlarında revizeye giderler.Fonları azalan bankalar kredi faizini yükseltir. Yine fon miktarını artırmak için mevduat faiz oranlarını da yükseltmektedir.Bu sayede döviz kurlarında da bir düşüş beklenmektedir.TCMB eğer politika faizini düşürürse bu sayılanların tersi gerçekleşir.
   TCMB bu araçla banka ve finans kurumlarının piyasada uyguladığı faiz oranlarını, bankalardan alınan kredilerin miktarını, hisse senedi ve döviz gibi varlıkların fiyatlarını etkileyebiliyor.Bu nedenle uygulanan faiz kararına politika faizi denmektedir.


Faiz kararlarının Türk lirasına etkileri;

Üst band faiz oranı yükselirse           - TL değer kazanır.
Üst band faiz oranı düşerse               - TL değer kaybeder.
Alt band faiz oranı yükselirse           - TL değer kazanır.
Alt band faiz oranı düşerse                - TL değer kaybeder.
1 haftalık repo faiz oranı yükselirse  - TL değer kazanır.
1 haftalık repo faiz oranı düşerse      - TL değer kaybeder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder