10 Haziran 2016 Cuma

Piyasaları etkileyen Merkez Bankası Başkanları


   Herkes forex piyasasında başarılı olabilmek ve yüksek kazanç elde etmek ister.Ancak bunun için nereden ve nasıl başlayacağını bilemez. Öncelikle sadece istemek yeterli değildir.Hedefimize ulaşabilmek için biraz araştırmak, bazı önemli terimleri, kişi ve kurumları iyi bilmek, piyasayı en iyi şekilde analiz edip, okumak gerekir.Bu noktada teknik ve temel analizi birlikte bir bütün olarak değerlendirmeli, piyasalar açısından fiyatlara birebir etkisi olan merkez bankası başkanlarının isimleri ve görevleri hakkında detaylı bilgiye sahip olarak, ekonomik takvimi günlük olarak takip etmeliyiz.

merkez bankası başkanları

Piyasalara etkisi olan merkez bankası başkanları ve görev süreleri;


Amerika Merkez Bankası Başkanı

   ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Louise Yellen’dır.Federal Rezerv Sistemi'nin (ABD'nin merkez bankası) Yönetim Kurulu Başkanıdır. Şubat 2014 tarihinde Ben Bernanke’nin yerine gelmiştir.Halen görevini sürdürmekte olan Yellen’ın yaptığı her açıklama, piyasada anlık olarak takip edilmekte ve yüksek volatiliteye neden olmaktadır.
   USD bazlı pariteler başta olmak üzere birçok parite,endeks ve emtia üzerinde etkisi olan USD’ın yönü hakkında bilgi vermesi açısından, Yellen ve FED(ABD Merkez Bankası) üyelerinin yaptığı konuşmalar, açıklanan faiz kararları, FOMC (ABD Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) açıklamaları dikkatle izlenmelidir.


Avrupa Merkez Bankası Başkanı             

   ECB(European Central Bank/Avrupa Merkez Bankası) başkanı Mario Draghi’dir. Draghi 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren Jean-Claude Trichet'in yerine gelerek, Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.
   Aynı Fed başkanı gibi, ECB başkanı da piyasaların dikkatle takip ettiği bir isimdir.EUR ile ilgili tüm paritelerde etkili olan Draghi’nin konuşmaları ve ECB faiz kararı önemle izlenmeli, veri ve konuşma saatleri dikkatle takip edilmelidir.


Almanya Merkez Bankası Başkanı

   Almanya Merkez Bankası başkanı(BUBA Başkanı), Jens Weidmann’dır.1968 doğumlu Weidmann, 1 May 2011 tarihinde Deutsche Bundesbank(Almanya Merkez Bankası) başkanı olarak göreve gelmiştir.2002 yılı Eurozone’a kadar para birimi Alman Markı olan BUBA, 2002 sonrasında para birimi olarak Euro’yu kullanmaya başlamıştır.
   Avrupa Bölgesi içinde Almanya’nın ekonomik anlamda büyük bir etkisi vardır.Dolayısıyla Weidmann’dan gelen tüm açıklamalar EURO’yu etkileyeceği için, önemle takip edilmelidir.


İngiltere Merkez Bankası Başkanı


   Daha önce Kanada MB Başkanı olan Mark Carney, 1 July 2013 tarihinde BOE (Bank of England) başkanı olarak atanmıştır.İngiltere Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para birimi olan POUND’u kullanmaktadır.Pound ile ilgili paritelerde işlem yapan yatırımcıların özellikle takip etmesi gereken konuların başında gelen Carney’in konuşması ve İngiltere Merkaz Bankası faiz kararları, piyasalar üzerinde hızlı hareketlere sebep olabilmektedir. Önümüzdeki süreçte BREXİT ihtimali olan İngiltere ekonomisi için, bu dönemde gelebilecek her açıklama ve veri itina ile izlenmektedir.


Japonya Merkez Bankası Başkanı


   Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkanı Haruhiko Kuroda’dır.Dünya ekonomisi açısından büyük bir ticari pazara sahip olan Japonya’nın açıkladığı tüm veri ve Kuroda’nın yaptığı açıklamalar önemli olduğu için, özellikle JEN(JPY) bacaklı paritelerde işlem yapan yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmelidir.


Türkiye Merkez Bankası Başkanı


   19 Nisan 2016’da görev süresi biten Erdem Başçı’nın yerine 1976 doğumlu Murat Çetinkaya gelmiştir. Türkiye Merkez Bankası(TCMB) başkanı Çetinkaya’nın açıkladığı faiz kararı ve özellikle istihdam piyasası ile enflasyona ilişkin konuşmalar Türkiye ekonomisi açısından büyük önem arzetmekte ve TL bacaklı paritelerde etkili olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder