19 Temmuz 2016 Salı

Kredi derecelendirmesi nedir?


   Kredi derecelendirmesi, bir ülkenin, firmanın veya kişinin borcunu ödeyebilme kabiliyetini sayısal veriler neticesinde ortaya koyan bir risk belirleme sistemidir.Kredi notu aracılığı ile belirlenen derecelendirme sayesinde, yatırımcılar ve borç verenler oluşturulan bu öngörü neticesinde kararlarını vermektedirler.
   Bir ülkenin kredi notu(credit ratings) belirlenirken o ülkenin cari değerleri, siyasi, ekonomik ve sosyal veriler vb. gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır.Siyasi açıdan gergin bir ortam, ekonomik açıdan güçsüz bir dönem veya istihdam, işsizlik, büyüme vb. verilerin düşük gelmesi gibi nedenler kredi notu açısından olumsuz bir görüş oluşturmaktadır.Bu nedenle, verilerin iyi olmasını sağlayacak olan devlete yani siyasi iktidara büyük iş düşmektedir.Yatırımcılar kredi notu düşük olan ülkelere yeni yatırım yapmak istemeyeceği gibi, borç verenler de borcunu geri alma konusunda terettüd yaşayacağı için borç vermek istemezler.Bu durumda ülkenin gelişmesine olumsuz etki yaratmaktadır.Bu sebeple birçok ülke açısından alınan notlar önemli olup, dikkatle izlenmektedir.
   Ülke riskini ölçmek ve doğru analizi yapmak oldukça zor ve uzmanlık gerektiren bir konudur.Bu güçlük ülke riskinin ölçümlenirken etkilendiği siyasi, sosyal, ekonomik vb. etkenlerinin değişken yapısı ve analizlerinin güçlüğünden kaynaklanmaktadır.Ancak tüm ülkelere ait değerlendirmeler yapılırken, belirli bir standart oluşturulmuş ve bu standarta göre notlar belirlenerek bu zorluğun üstesinden gelinmiştir.
   Ülkelerin kredi risk seviyesini belirleyen belirli başlı kurumlar bulunmaktadır.Tüm dünya piyasası bu kurumlardan gelecek notları dikkatle takip etmektedir.
forex kredi


Kredi notu belirleyen kurumlar ve özellikleri;


Moodys 

   (Moody;s Investors Service)1913 yılında John Moody tarafından kurulan Moody’s, ABD New York merkezlidir.
Kredi notları, araştırmalar konusu ve risk analizlerinin önde gelen bilgi sağlayıcısıdır. Şirketin kredi notları ve analizleri 110 ülke, 12.000 ihraççı şirket, 25.000 kamu finansmanı ihraççısı ve 110.000 yapılandırılmış finansman tahvilinden fazlasını kapsayan borçları izlemektedir.

   28 ülkede yaklaşık 6.400 çalışanı ile kredi derecelendirme, araştırmalar, analizler yapmaktadır. Yapılan bu analizler, piyasalar açısından son derece önemli olup, piyasaların güvenli ve şeffaf çalışılmasında büyük rol oynar.Bu sebeple tüm dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Standar&Poors 

   Merkezi ABD New York'ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu 1860 yılında Henry Varnum Poor tarafından kurulmuştur.
   S&P, şirketler gibi, ülkeleri de değerlendirmeye tabi tutar. Moodys gibi Standart&Poors’da önde gelen kredi notu sağlayıcılarından bir tanesidir.Ülkelere borç vermek isteyen yatırımcılar ülkelerin kredi değerliliğine göre önerilen faizleri değerlendirmeye alır. Bu tip kredi değerlendirmeleri S&P'nin verdiği  yada vereceği derecelendirme puanlarıyla belirlenmektedir. 

Fitch Ratings 

   1913 tarihinde John Knowles Fitch tarafından kurulan şirketin ismi Fitch Publishing Company'dir.  New York ve Londra Merkezlidir.
   Fitch Ratings, 150 ülkede değerlendirmelerde bulunmakta ve 5,000’e yakın banka , portföy yönetim şirketi ve finans kurumlarına ve 2000’den fazla kurumsal şirkete, 1,400 sigorta şirketi ve 100'den fazla ülkeye kredi derecelendirme hizmeti vermektedir. Ayrıca şirket bono, kredi, fon, proje finansmanı ve yapılandırılmış finansman ürünlerine özgü kredi risklerini derecelendirmektedir.kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa


   Kredi notları yatırım derecelerine göre A, B, C, + , gibi harfler ile sembolize edilir.Örneğin; AAA en güçlü konum ve çok düşük riski temsil ederken, C ise en düşük kaliteyi ifade etmektedir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder